Veseelégtelenség
Kérdés
Kedves Dietetikus! Mik a veseelégtelenségben alkalmazható speciális diétás élelmiszerek (lisztek, keményítők, kenyér- és süteményporok, kenyerek, tészták, édességek, kész- és félkész ételek, tápszerek, étrend-kiegészítők) ? Üdvözlettel, Ágnes
Válasz
Kedves Ágnes!
Veseelégtelenségben beilleszthető speciális fehérjeszegény termékek:
A gabonaipari termékek fehérjeszegény változatai, melyek beilleszthetők az étrendbe 3g alatti fehérjetartalom 100 g termékben. Már sokféle gyártó készít fehérjeszegény termékeket, például Bezgluten, Fe-mini, Valpiform, Loprofin, Harifen. Lehet kapni fehérjeszegény lisztet, lisztkeverékeket, kenyeret, tésztákat, rizst, darát, pudingport, kenyérmorzsát, tarhonyát, ilyen például a Bezgluten K24, K25 Háztartási Liszt koncentrátum, Bezgluten C15 napi kenyér/ C29 köménymagos kenyér, Fe-mini kenyérpor, Novalim betűtészta, Sanavi spagetti. Liszt helyettesítésére az ételek sűrítésénél használhat étkezési keményítőt is, mert szintén alacsony a fehérje tartalma, például Tóthék, Naturbit, HAAS étkezési keményítők, melyek fehérje tartalma 0,4-0,6g/100g.
Édes és sós sütemények közül a fehérjeszegény lisztből, illetve keményítőből készült házi készítmények, pudingok, zselék ajánlottak, illetve lehet már készen kapni fehérjeszegény kekszeket, ropikat, sós szárazsüteményeket is. Ilyenek például a 3Pauly sós perec és pálcika, a Barbara és Emese márkanevű kekszek közül, azok illeszthetők a diétába, melyek fehérjetartalma 3g alatti, Barkat nápolyik, Bezgluten sós és édes szárazsüteményei, Bezgluten apró sütemény/ kókuszos töltött keksz/lekváros aprósütemény, Milupa LP-Bar több ízben, Karob narancsos/fehér táblás csokoládé, Haripen földiepres sütemény, Castus gyümölcs szelet. A fehérjeszegény termékeket megvásárolhatja speciális diétás boltokban, mint például a DiétABC-ben is, illetve a Web áruházunkon keresztül.
Ide kattintva megtalálja üzletünkben kapható fehérjeszegény termékek részletes listáját.
A diétába beilleszthető normál termékek:
A zöldségek és gyümölcsök közül szinte mindent fogyaszthat, néhány kivételtől eltekintve. Nem ajánlottak a sóval tartósított zöldségkészítmények és konzervek, illetve nagy mennyiségben a paradicsom, burgonya, sárgarépa, gomba magas foszfortartalmuk miatt. Ezeket is fogyaszthatja, de csak kis mennyiségben és ritkán. A száraz hüvelyeseket (lencse, szárazbab, felesborsó, szója) szintén kerülni kell magas fehérje- és foszfortartalmuk miatt. A többi zöldségféle szabadon fogyasztható. Gyümölcsök közül nem ajánlott a banán, az aszalt gyümölcsök, illetve az olajos magvak (napraforgó, tökmag, mandula, földimogyoró, dió…) fogyasztása. A többi gyümölcsöt ízlése szerint szabadon eheti.
Húsokból a megszokottnál kisebb mennyiséget szabad fogyasztani egyszerre, mint eddig (felét, harmadát), mivel a húsok magas fehérjetartalmúak. Csirkehúst, sertéshúst, pulykahúst fogyaszthat az előbbiek alapján csökkentett mennyiségben, a halat viszont nem ajánlom, illetve ritkán, mert magasabb a fehérjetartalma a húsokénál. Húsokból célszerű zöldségekkel rakott, töltött ételeket, illetve húsgombócokat készíteni.
Kenyérre feltétként felvágott helyett alternatíva lehet zöldségkrémeket, pástétomokat kenni. Tetszés szerint használhat margarint, vajat, lekvárt és mézet, ezek fogyasztását nem kell korlátozni.
Tojásból heti 1-2 darab ajánlott, illetve alternatív megoldás tojáshelyettesítő porból készült tojást fogyasztani (pl. Bezgluten, Valpiform, Loprofin, Fe-mini tojáspótló porok), ezek nagyon alacsony fehérjetartalmúak.
Ügyelnie kell arra, hogy ételkészítésnél minél kevesebb sót használjon, illetve ne sózza meg az elkészült ételt. Célszerű sómentes ételízesítőt használni (pl. Natúr Vega mix), illetve a friss és szárított fűszernövényeket minél változatosabban alkalmazni.
Fontos, hogy a napi vitamin és ásványi anyag szükségletet bevigyük, ez általában fedezhető a táplálékból. Súlyosabb esetekben gyógyszeres kiegészítés szükséges ilyen a B6-vitamin, D-vitamin, C-vitamin, folsav.
Tápszerek közül például a Fantomalt, Milupa-lp drink/ choco/fruity nevű tápszerek rendelkeznek alacsony fehérjetartalommal. 0,6g/kg/nap fehérje megszorítás esetén Ketosteril-t ír fel az orvos.
Jó tanács:
A fehérjeszegény kenyérporból otthon készített kenyereket érdemes szeletenként külön becsomagolni és lefagyasztani, mert könnyen kiszárad. Felolvasztás után, pedig érdemes megpirítani, mert jobb ízt ad neki.
Remélem tudtam segíteni. További felmerülő kérdéseire is szívesen válaszolok!
Üdvözlettel,
Sereg Dóra
okleveles táplálkozástudományi szakember, dietetikus
Kiemelt szavak: bezgluten, Fehérjeszegény diéta, fehérjeszegény élelmiszerek, Tejmentes diéta, üzlet.
Közvetlen link.