Parkinson-kór

Kérdés

Üdvözlöm!
Egy olyan kéréssel fordulnék Önhöz, hogy a párom szinte kórosan lefogyott az utóbbi időben. 35 éves, 185 cm és kb. 72-73 kiló. Neki sajnos van egy gyógyíthatatlan betegsége is a parkinson-kór. Nem tudjuk, hogy esetleg ez is befolyásolhatja-e a súlyvesztését. Rendesen eszik minden féle ételt (műzlit is eszik reggelire) és mégsem hízik. A rendszeres étkezés nem mindig megoldható a munkája miatt, de igyekszik rendesen enni. Abban kérném az Ön segítségét, hogy ha megoldható állítson össze egy olyan étrendet, amitől el tud kezdeni hízni végre….Valamilyen megoldás csak van nem lehet az, hogy ennek így kell történnie!  Nagyon kétségbe vagyunk esve!!!!

Nagyon várom a válaszát!

Üdvözlettel:Krisztina

Válasz

Kedves Krisztina!

A Parkinson – kór önmagában általában nem ad okot fogyásra, viszont bizonyos Anti-Parkinson gyógyszerek (pl. Levodopa) szedése következtében mellékhatásként gyakran okoz étvágytalanságot, hasmenést, hányingert, hányást, ennek hatására testsúly csökkenés jöhet létre.
Ha az előbb említett Levodopát szed a férje, fontos tudni, hogy a fehérje tartalmú élelmiszerek fogyasztása többnyire befolyásolja a Levodopa felszívódását, ezért javasolt a magas fehérje tartalmú élelmiszereket csak az esti órákban fogyasztani, mert ezáltal a gyógyszer hatékonyabban fejti ki hatását.

A súlyvesztés okai lehetnek a gyógyszerek mellékhatásaként kialakuló étvágytalanság mellett az evés és nyelés nehezítettsége előfordulhat az is, hogy a szervezett nem megfelelően hasznosítja a bevitt tápanyagokat vagy esetleg extra energiát használ fel a Parkinsonos tünetek kompenzálására.
Mindenképp fontos a kiegyensúlyozott, tudatos táplálkozás követése. Testsúlygyarapodás eléréséhez a következőket ajánlom. A férje esetében a fő hangsúly a dúsításon van, hogy a viszonylag kis mennyiségű étel elfogyasztásával is nagyobb Energia és tápanyagbevitelt érjünk el.

•    Nagyon fontos a napi 4-5-szöri étkezés– többször együnk kevesebbet!
•    A dúsítás történhet: fehérjével, zsiradékokkal és szénhidrátokkal
Fehérjével történő dúsítás:
•    tojásfehérjével: elsősorban reszelt és főtt formában
•    egész tojással, tojásporral
•    sovány vagy zsíros sajttal reszelt formában
•    tejporral
•    félzsíros/zsíros túróval
•    májjal
Zsiradékokkal történő dúsításra alkalmazható élelmiszerek:
•    20%-os tejföl (piros dobozú)
•    tejszín
•    vaj, margarin, étolaj (például hozzákeverve az elkészült ételekhez)
•    zsíros tejpor
•    majonéz
Szénhidrátokkal történő dúsítás:
•    mézzel, cukorral
•    Keményítő források közé tartozik a rizs, burgonya, tésztafélék, kenyér.
Az ételek készítése során dúsítsa az ételeket, az előbb felsorolt élelmiszerekkel!

Javasolt élelmiszerek
Húsok, húskészítmények közül a sovány és a közepesen zsíros húsok ajánlottak, mert a zsírosabb húsrészek nehezebben emészthetők. Érdemes csirke, pulyka, sertés, marha, hal, borjú. Felvágottak közül a sovány és közepesen zsíros felvágottak ajánlottak, mint például a gépsonka, sonkaszalámi, csirkemell/pulykamell sonka, párizsi, pulyka-baromfi virsli.
Nem ajánlott a zsíros erősen fűszerezett, füstöl húsételek fogyasztása.

Tej-tejtermékek közül nyugodtan alkalmazható a zsír-gazdagabbak, mert a tejzsiradék az egyik legkönnyebben emészthető zsiradékféleség. (20%-os tejföl, zsíros sajtok, krémsajtok, habtejszín, krémtúró, túrókrém, 2,8% tej, kakaó, karamell
Zöldség és főzelékfélék:
Ajánlott: burgonya, brokkoli, sárgarépa, fehérrépa, kapor, fejes saláta, tök, padlizsán, cukkini, sütőtök, patisszon, zöldbab, zöldborsó, káposzta, karfiol, karalábé, hagyma, paradicsom, paprika, gomba, uborka, sóska, paraj, cékla, kukorica;
Nem ajánlott: szárazbab, lencse, sárgaborsó, szója (túl magas a telítő értékük, ezért kerülje a nagyobb mennyiségű fogyasztást);
Gyümölcsök:
Ajánlott: alma, őszibarack, sárgabarack, meggy, birsalma, banán, nektarin, dinnye, málna, eper, ribizli, kivi, szőlő, egres, körte, szilva, narancs, mandarin, grapefruit, cseresznye, datolya, füge, olajos magvak (dió, mandula, mogyoró stb.)
Nem ajánlott: aszalt gyümölcsök (túl magas a telítő értékük, ezért kerülje a nagyobb mennyiségű fogyasztást);
Gabonaipari és édesipari termékek:
Ajánlott: búzaliszt, búzadara, köles, árpagyöngy, kukoricaliszt, rizs, babapiskóta, zsemlemorzsa, 4-6 tojásos száraztészta, fehérkenyér, félbarna kenyér, rozsos kenyér, zsemle, pászka, felfújtak, sült tészták, palacsinták.
Tojás:
Ajánlott: főtt tojás, lágy tojás, tükörtojás, rántotta
Italok:
Ajánlott: tej, tejes tea, kakaó, pótkávé, karamell, tejes turmixok, tápszerrel készített gyümölcsös turmixok, gyümölcs-és zöldséglevek, gyümölcsös szörpök;
Fűszerek:
Ajánlott: vasfű, borsikafű, kapor, kömény, ánizs, zsálya, zöldpetrezselyem, fokhagyma, vöröshagyma, szegfűszeg, babérlevél, zeller, fahéj, rozmaring, édes-nemes pirospaprika, citromhéj, szegfűbors, kakukkfű, vanília, majoránna, bazsalikom
Nem ajánlott: csípős, izgató hatású fűszerek (chili, csípős paprika)

Remélem, tudtam segíteni! További felmerülő kérdéseire is szívesen válaszolok!
Üdvözlettel,
Sereg Dóra
Okleveles táplálkozástudományi szakember, dietetikus

Kategória: Önök kérdezték, Szakértők | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.