Ételintolerancia

Dietetikus kérdés:

Kedves Dóra!
Az lenne a kérdésem, hogy milyen kenyeret vagy tésztát vásároljak? Problémám elég összetett, először csalánkiütéseim lettek januárban, annak még most sem tudom az okát, bőrgyógyász nem tudta hogy étel intolerancia okozza -e vagy lehet a kutya hám allergia, mert van kutyám. Véremből ételintollerancis az alábbi dolgokra jött ki: tehéntej, juhtej, kecsketej, kazein, tojás fehérje, árpa, búza, kukorica,mogyoró, földimogyoró, vörös vesebab,sörélesztő, kóladió. Januárban csináltam mediátor mentes étrendet 3 hétig elmúltak a tünetek, miután visszatértem a hagyományos étrendre, megint előjöttek a bőrgyógyászati tüneteim. Utána két hétig bírtam a mediátor mentes diétát.Szedek rá allergia gyógyszert lendint, véremben magas kicsit az eozinofil érték. Már nem viszketek mindennap és nincs kiütésem sem mindennap, de 2 napig nem szedtem a gyógyszer és aludni sem tudtam, úgy viszkettem. Gasztroenterológiai problémái vannak: polip volt a vastagbelemben azt eltávolították februárban vastagbéltükrözés kapcsán, most májusban pedig gyomortükrözésem volt, akkor refluxot állapítottak meg és gyomorhurutot, Felszívódási zavarom is van. Az lenne a kérdésem, hogy van-e olyan tészta, kenyér, péksütemény, esetleg tejtermék amit ehetek ezekkel a problémáimmal? Milyen lisztet érdemes beszereznem a főzéshez? Gasztroenterológusom ajánlotta, hogy Önöket keressem fel. Azt említette, hogy érdemes lenne 6 hónapig csinálnom hogy kerül azt, amire kimutatták az ételintoleranciát, javasolt még refluxndiétát de az nem tudom mit takar. Korábban mindennap ittam tejet és gyakran ettem tejterméket (sajt, joghurt, kefir), most nagyon hiányzik. Rizstejet iszok, rizstejszínt használok, aminek az íze teljesen elfogadható.
Köszönöm a segítségét.

Dietetikus válasz:

Kedves Anikó!

Ahogy azt orvosa is tanácsolta mindenképp érdemes 6 hónapig kerülni az ételintolerancia vizsgálaton pozitív eredményt mutató élelmiszereket: tehéntej, juhtej, kecsketej, kazein, tojás fehérje, árpa, búza, kukorica, mogyoró, földimogyoró, vörös vesebab, sörélesztő, kóladió.
6 hónap után fokozatosan kell visszavezetni az élelmiszereket, (két-háromhetente egy élelmiszer) és mellette mindenképp vezessen étkezési és tüneti naplót!
A tejet növényi tejjel helyettesítheti, érdemes a Kalciummal dúsított változatot vásárolni ilyen például a The Bridge növényi tejitalok, mint például rizstej, rizsdesszert, koko kókusztej.
A túrót helyettesítheti például kölesből.
Tejszín helyett használhat például The Bridge rizstejszínt, Isola bio rizs főzőkrémet, Cocomas kókuszkrémet.
Margarinok közül tejmentes a Vénusz kocka margarin, a Dana, Waja, Linco margarinok.
Tejmentes sajt például a Violife növényi sajtok.
Lisztek közül használható a rizsliszt, csicseriborsóliszt, hajdinaliszt, kókuszliszt, lenmagliszt, napraforgóliszt, amarantliszt, szezámmagliszt, gesztenyeliszt stb.,  például a Nature Cookta termékcsalád lisztjei .
A lisztekből kenyeret is készíthet házilag, illetve a puffasztott rizst is fogyaszthatja.
Érdemes kipróbálni a Naturbit Mimen termékeket is, melyet ide kattintva megtekinthet.

Refluxnál tanácsos a napi két- vagy háromszori nagy mennyiségű étkezés helyett a legalább 4 vagy 5-szöri étkezés. Vásárláskor mindig a zsírszegényebb élelmiszert válasszuk ( kolbászok és száraz szalámik helyett gépsonka, csirke-pulykasonka, párizsi, csirke-pulykamell, csirke-pulykacomb, sertéskaraj vagy comb, tengeri halak)
Ételkészítésnél is a lehető legkevesebb olajat használjunk (bő zsírban sütés helyett: főzés, párolás, teflonedényben, cserépedényben, sütőzacskóban, grillen sütés).
Kerüljük a túl forró vagy túl hideg ételeket, italokat!
A pácolt, füstölt húsok fogyasztása nem ajánlott.
Az alábbi fűszerek fokozzák a gyomorsav termelődést, ezért nem ajánlottak: fokhagyma, vöröshagyma, borsmenta, fodormenta, erős paprika, a bors, a torma, az erős mustár, ecet.
Nem ajánlott a borsmenta/ fodormenta tea, illetve keverékeik
Helyettük előnyben kell részesíteni a friss vagy szárított zöldfűszereket, mint a petrezselyem, zeller, kapor, babérlevél, majoránna, bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, rozmaring, oregánó stb.
Fokozza a savtermelést a túl sok méz, cukor, valamint a kocsonya, pecsenyelé, erőleves, ezért ezek sem ajánlottak.
Gyümölcsök közül a citrusfélék, mint narancs, citrom, grapefruit kerülendők.
A nyelőcső záróizmát ellazítja, ezért kerülendő a csokoládé, kávé, alkohol, a fekete tea, illetve a szénsavas italok.
Helyettük koffeinmentes vagy gabonakávé, gyógyteák, gyümölcsteák, szénsavmentes víz ajánlottak.
Hasznos Tanácsok!
Étkezés után ne feküdjön le, hanem sétáljon egy kicsit, ha lehet!
Este célszerű 2-3 órával lefekvés előtt elfogyasztani a vacsorát.
Éjjel megemelt fejjel, háttal, tehát párnával megtámasztva ajánlott aludni, így kisebb eséllyel csorog vissza a gyomorsav a nyelőcsőbe.
Ajánlatos kerülni a sok hajolgatással járó munkát és az ilyen jellegű tornagyakorlatok sem ajánlottak.
Nem ajánlatos a túl szűk, szorító ruházat illetve a görnyedés ülés közben.

Remélem tudtam segíteni!

További szép napot kívánok Önnek!

Üdvözlettel,

Sereg Dóra

dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

A bejegyzés kategóriája: Önök kérdezték, Szakértők
Kiemelt szavak: , , , , .
Közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.