Kisfiam glutén, tej és fruktóz érzékeny

Dietetikus kérdés:

Tisztelt Dietetikus!
Hatalmas problémával kerültünk szembe, nekünk legalábbis hatalmas. 4 Éves kisfiúnk tej fehérje, tejcukor, glutén és fruktóz érzékeny. Ez utóbbi tegnap derült ki terheléses vizsgálaton. A gasztroenterológus csak annyit mondott, hogy 1 évig nagyon szigorú  fruktóz mentes diétát kell tartani, utána ha rendbe jött óvatosan elkezdhetjük az alacsony fruktóz tartalmúakat bevezetni. E hír hallatán teljesen tanácstalan vagyok, mit ehet egyáltalán a kisfiam? Rizst hússal? Semmi zöldség, krumpli, hagyma, kukorica…stb? Fruktóz szinte mindenben van. Mivel lehet pótolni a cukrot? Nagyon hálás lennék a segítségéért, mert nagyon el vagyok keseredve.
Aggódva várom válaszát! Köszönettel: Szilárdné


Dietetikus válasz:

Kedves Szilárdné!

Kisfia esetében a megfelelő étrend kialakítása gondos és szigorú odafigyelést igényel, de nem szabad elkeseredni. Összefoglalva leírtam Önnek, mire kell odafigyelni, és milyen ételeket fogyaszthat kisfia.

Alapvető szabály a glutént, tejet, fruktózt tartalmazó élelmiszerek kizárása az étrendből. Glutént tartalmaznak a gabonafélék és azok származékai, vagyis nem fogyasztható a búza, árpa, rozs, tönkölybúza, (zab), illetve ezek felhasználásával készült termékek.
Nagyon fontos, hogy mindig olvassa el az élelmiszercímkén az összetevőket!
Nemcsak a megszokott tejtermékeket (tej, tejszín, tejföl, joghurt, kefir, vaj, író, sajt, túró) , de tejport, tejsavót, savót, kazeint, kazeinátot, citopánport sem, illetve kecske és juhtejet sem szabad fogyasztani. A borjú és marhahús fogyasztása a keresztallergia kialakulása miatt nem javasolt.

Mivel a legtöbb édesség, keksz, csokoládé többsége fruktózt tartalmaz, ezért mindenképp javaslom, hogy otthon készítsen süteményeket szőlőcukorral.
A fruktóz legnagyobb mennyiségben, az édesítőszerekben, a gyümölcsökben, kisebb mennyiségben a zöldségekben fordul elő.
A fruktózmentes étrendben kristálycukrot, barna cukrot, nádcukrot, fruktóz édesítőszert, szorbitot, mézet, agavé szirupot, juharszirupot nem szabad fogyasztani!

Az élelmiszerek címkéjén a következő feliratú élelmiszerek kerülendők a fruktóztartalmúk miatt: fruktóz, gyümölcscukor, kukoricaszirup, gyümölcslé, gyümölcslé-koncentrátum, fruktóz-glükóz szirup, méz, invertcukor, juharszirup, juharcukor, melasz, szorbit, inulin, cukoralkohol, oligo-fruktóz, frukto-oligo-szacharid.

Édesítésre cukor helyett szőlőcukor fogyasztása javasolt figyelve arra, hogy édesítő ereje kisebb a cukorénál, több kell belőle, mint a cukorból az édes íz eléréséhez.
A fruktózmentes étrend esetén gyümölcsökből általában egyéni tolerancia függvényében napi 100g-ot lehet fogyasztani.

A következő gyümölcsöket magas fruktóz tartalmuk miatt kerülni kell: fekete áfonya, naspolya, birsalma, banán, szőlő, gránátalma, mangó, alma, ananász, cseresznye, sárgadinnye, mandarin, görögdinnye, narancs, őszibarack, fekete ribizli, meggy. Az aszalt gyümölcsök és lekvárok magas szacharóz tartalmuk miatt szintén kerülendők.
Vannak azonban alacsonyabb fruktóz tartalmú gyümölcsök, melyekből összesen napi 100 g-ot lehet fogyasztani, ezek: grapefruit, szeder, ribizli, szilva, sárgabarack, kivi, eper, málna, egres, kajszibarack, citrom, papaya.

A zöldségeket egyéni tolerancia függvényében szabadon lehet fogyasztani. Viszont közöttük is vannak, melyek magasabb fruktóztartalmúak, ezért ezeket célszerű ritkán fogyasztani: cékla, sárgarépa, káposzta, sütőtök, petrezselyemgyökér.
Mivel sok élelmiszer készül fruktóz vagy szacharóz hozzáadásával, a fruktóz számos élelmiszerben megtalálható.

Emiatt nem szabad fogyasztani a következőket:
– gyümölcslé, zöldséglé
– üdítőitalok, cukrozott teaitalok,
– aszalt gyümölcsök
– mézzel bevont olajos magvak
– lekvár
– ízesített, illetve gyümölcstartalmú tejdesszertek (gyümölcsös joghurt, krémtúró, túró rudi, puding, tejszelet)
– édesipari termékek (kekszek, nápolyik, csokoládék, cukorkák)
– édes péksütemények (kakaós csiga, lekváros táska, pudingos táska, almás táska, túrós táska stb.)
– cukorral készült édes, vagy aszalt gyümölcsös reggeliző pelyhek
– az instant kakaóporok nagy mennyiségű szacharózt tartalmazhatnak, ezért fogyasztásuk kerülendő, helyette a hagyományos kakaóport használjuk

Szabadon fogyaszthatók a következő élelmiszerek (Gluténmentes, tejmentes, tejcukor és fruktózmentes)
– Glutén- és tejmentes kenyerek, sós péksütemények-, ha nem tartalmaz hozzáadott fruktózt
– Gluténmentes és tejmentes tészták, rizs, köles, amarant, hajdina, quinoa, natúr kukoricapehely, rizspehely, kölespehely különböző kásák -ilyen termékek például a Provega termékcsalád.
– Húsfélék, gluténmentes, tejmentes felvágottak – mint például a Pick felvágottak egy része , a Délhús, efef, Mecom, Zala termékek, de mindig olvassa el az összetevőket!
– Házilag készített különböző húskrémek, tojáskrém stb.
– Glutént és tejet gyakran tartalmaznak a pástétomok, hurkafélék, májkonzervek, húskonzervek, csak a garantáltan gluténmenteset válasszuk!
– Glutén- és tejmentes májkrémeket webáruházunkban megtekintheti ide kattintva.

– Tejmentes margarin (pl. Vénusz sütőmargarin, multi vitaminos, joghurt ízű félzsíros, sós light, Linco, Dana és a Waja margarinok), olaj
– Növényi italok, mint például a Koko kókusztej kalciummal dúsított, The Bridge rizsital
– Tejszín helyettesítésére használhat például kókusztejszínt, The Bridge rizstejszínt, Isola rizstejszín, Isola kókusztejszín, Ecomil kókusztejszín, Cocomas kókuszkrém
– Sajt helyett Violife növényi sajtok fogyaszthatók
– A túrót helyettesítheti például kölesből, illetve totuval
– Tojás

Néhány jó tanács:
Érdemes a zöldségeket, későbbiekben a gyümölcsöket párolt formában készíteni, mert úgy csökken a fruktóztartalmuk!
A süteményeket, édességeket otthon, szőlőcukorral készítse!
Figyelni kell a sűrített paradicsom esetében, hogy a fruktóztartalom bekoncentrálódik, ezért csak kis mennyiségben szabad használni!
Ugyanezen okból, illetve még a hozzáadott cukor miatt nem ajánlott a ketchup fogyasztása sem (kivéve a házilag, szőlőcukorral készített ketchup)!

Remélem tudtam segíteni! További felmerülő kérdéseire is szívesen válaszolok!


Üdvözlettel,

Sereg Dóra dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

A bejegyzés kategóriája: Önök kérdezték, Szakértők
Kiemelt szavak: , , , , .
Közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.