Középpontban a sonka
Végre megérkezett a tavasz, kisütött a nap, lassan vége a hosszú böjti időszaknak. Közeleg a Húsvét és a háziasszonyok ismét törhetik a fejüket milyen finomságok kerüljenek az ünnepi asztalra. Most a sonkával kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze egy csokorba.
Összefoglalónk végén pedig, pár recepttel készültünk Nektek a Húsvéti asztal színesebbé tételéhez.
Hasznos tanácsok sonka vásárláskor:
A Húsvét közeledtével igen széles választékban kaphatók a boltok pultjaiban a különböző füstölt, pácolt nyers sonkák, sonkakészítmények. Nagyon fontos, hogy sonkát lehetőleg csak olyan helyen vásároljunk, ahol megbízunk a minőségben és egyébként is vásárolni szoktunk nap, mint nap. Érdemes a piacon vagy hentesboltban válogatnunk.
Mielőtt sonkát vásárolunk, legyen az füstölt, pácolt, nyers vagy csomagolt formában, mindenképp érdemes tapintásunkra és szaglásunkra hagyatkozni. Elsőként a szavatossági idő lejáratának dátumát nézzük meg figyelmesen és a sonka színét! Soha ne vásároljunk fakó színű vagy nem megfelelő illatú sonkát!
Miután hazavittük a sonkát, mindenképp levegős helyen, felfüggesztve vagy hűtőszekrényben tároljuk felhasználásig.
Hogyan főzzünk sonkát?
A hagyományosan füstölt, nyers sonkát főzés előtt előző este hideg vízbe áztassuk be kb. 6-8 órára.
A gyors pácolt, vákuumfóliás sonkát elég 1-2 órára beáztatni. Másnap alaposan mossuk meg, majd öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy bőven ellepje.
A sonkát mindig kis lángon fedő alatt kezdjük el főzni . A főzővizet ízlés szerint ízesítsük borssal,hagymával,fokhagymával,babérlevéllel. A sóval vigyázzunk, mert a sonka önmagában is sós!
A rövidebb főzési idő érdekében a sonkát érdemes kisebb darabokra vágni és nem egészben megfőzni. Forrástól számítva, annyi órát főzzük, ahány kilogramm a sonka. A megpuhult sonkát, fontos hogy a főzővízében hagyjuk kihűlni, így nem szárad ki és finom, szaftos ízű lesz. Érdemes 3-4 óra múlva hideg vízbe tenni, hogy teljesen kihűljön. Éjszakára gondosan becsomagolva tegyük a hűtőben és másnap szeleteljük fel.
A sonka fogyasztható magában, tormával, retekkel, újhagymával, főtt tojással, friss kaláccsal, kenyérrel szendvicsként, de készíthetünk belőle meleg főételt is, különböző tekercseket, laktató sülteket.
A Húsvét a többi ünnephez hasonlóan a családi összejövetelekről, iszogatásról-eszegetésről szól. Húsvétkor is érdemes odafigyelni a mértékletes táplálkozásra.
Táplálkozási tanácsok Húsvétkor is
Mivel a Húsvét a tavaszi időszak ünnepe, használjunk minél több idény szerinti zöldséget vagy gyümölcsöt asztalunkon. Nagyon jól díszíthető a Húsvéti sonka/tojás/sajttál különböző zöldségekkel. Dobjuk fel például retekkel, kígyóuborkával, újhagymával, lila hagymával, almával, Kalifornia paprikákkal az ünnepi tálat.
A klasszikus majonéz alapú saláták helyett, a majonéz magas energia és zsírtartalma miatt helyettesítsük azt például natúr joghurttal, kefirrel, amit citromlével, mustárral ízesítve a megszokott ízvilághoz hasonló saláta alapot készíthetünk.
Friss, meleg fehér kenyér helyett válasszuk a rostban gazdag, teljes kiőrlésű pékárukat, gluténmentes kenyerekből szintén a magos változatot részesítsük előnyben.
Desszertként készítsünk akár gyümölcsös süteményeket vagy egy frissítő és üde gyümölcssalátával zárjuk az ünnepi fogást. A süteményeket ízesítsük például mézzel, nyírfacukorral.
A bevásárló listáról nem hiányozhat a sonka, tojás és persze a gyerekek kedvencei a húsvéti csokoládé nyuszik és tojások sem.
Tavalyi összefoglalónkban a tojásról olvashattok részletesebben
Húsvéti Receptajánlatunk:
Kollár Anita: Húsvéti kalácsreceptje
Citromos túrótorta laktózmentesen
Mandulatorta