Ételintolerancia

Kérdés: Tisztelt Hölgyem!

Kisfiam 4,5 éves múlt, kb. 1 hónapja diagnosztizáltak Nála ételintoleranciát az alábbi dolgokra: tej, tojás, búzaliszt, rozsliszt, banán, de ezen kívül a szóját, mogyorót és diót sem javasolják Neki fogyasztani most. Azt szeretném kérdezni, hogy tudok -e valahol olyan virslit, felvágottat vásárolni, ami ezeket biztosan nem tartalmazza? Illetve, hogy a Liga és a Delma Light margarint javasolták, hogy egye, de nem tudom, hogy az abban lévő összetevők között lehet -e olyan, ami Neki nem jó (az, hogy növényi olaj van az összetevők között, abból nem derül ki, hogy mi az). A probléma az, hogy sajnos elég válogatós és a főzelékeket pl. egyáltalán nem eszi meg. Hogyan tudnám Vele megszerettetni??? Legalább a vizes alapúakat…Tojáspótlót már találtam, ami minden mentes (Bezgluten), de ehelyett esetleg van valami konyhai trükk, amivel rántott húst, fasírtot tudnék Neki csinálni?Még azt is szeretném megkérdezni, hogy minden gluténmentes kenyér/zsömle kőkemény másnapra?Már egy csomó féle kenyér/zsömle receptet kipróbáltam, de minden megkeményedik másnapra. Itt is van esetleg valami trükk? Neten is rengeteget keresgéltem már, de erre sem találtam még választ. Köszönettel: Krisztina

.

Válasz: Kedves Krisztina!

Az Ön esetében nagyon fontos, hogy vásárláskor mindig figyelmesen el kell olvasni az élelmiszerek címkéjét és csak ezután szabad megvenni a terméket!

Húskészítmények:

Nem tartalmaz szóját, tejet, glutént és tojást sem például a következő felvágottak, virslik: Efef/ baromfi párizsi, baromfi virsli, csirkemell sonka, pulykacomb sonka, Gyulai/párizsi, májas, virsli, zala felvágott, olasz felvágott, pizza sonka, szendvicssonka. A különböző élelmiszeripari termékek listája elérhető a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank honlapján, ahol a gyártók garantálják, hogy a termék nem tartalmaz például tejet, szóját, tojást, glutént.  A füzetek frissítése évenként történik, mindig az adott évi kiadványt használjuk!

Ezeket a húskészítményeket megvásárolhatja szinte bármelyik üzletláncban.

A tojást legjobban a tojáspótló porral tudja helyettesíteni, ugyanúgy fel lehet használni, mint a tojást.

tojáshelyettesítő por (a felhasználási javaslatnak megfelelő mennyiségű) vízzel történő összekeverése után a keverék a szokásos módon használható fel sütéshez és főzéshez. Ha szükséges, sáfránnyal, kurkumával, vagy párolt, reszelt sárgarépával lehet sárgára színezni.

gyümölcsök is lehetnek például jó tojáshelyettesítők különféle kevert süteményekben. A különböző receptek elkészítése során tojás helyett használható almapüré, 1 tojás kb. 80g almapürének felel meg.

Lenmagból is készíthetünk tojáspótlót. A magokat vízbe áztatjuk, (egy éjszakára), majd  összeturmixoljuk, ezáltal zselés állományú és a dióra emlékeztető ízű lesz. Szintén jól alkalmazható egyes sütemények elkészítéséhez.  1 tojást körülbelül 1 evőkanál lenmag és 3 evőkanál víz keverékéből készült massza helyettesíthet.

Abban az esetben, ha a tojás szerepe a receptben az összetevők összetapasztása, például vagdaltak készítése során a tojás helyett, jól alkalmazható a héjában főtt és melegen áttört, majd kihűtött burgonya, vagy a paradicsompüré is. Vagdalt pogácsát, például süssük muffin formájában, mert így jobban megőrzi az alakját.

gluténmentes lisztkeverékből készült pékáruk, sajnos hamarabb száradnak, mint a hagyományos kenyerek. Ennek elkerülése érdekében, érdemes a kenyereket felszeletelni, egyesével fóliába becsomagolni és berakni a fagyasztóba, így megakadályozhatjuk, hogy kiszáradjon.

Tejcukrot tartalmaznak a tej, tejtermékek és ezek felhasználásával készült ételek, italok. A tej helyettesítésére használjunk, laktózmentes tejet, ilyen például a Magic Milk, Minus L, Kara kókusztej, Mizo laktózmentes tej. A Naszálytej által készített termékek is laktózmentesek.

margarinok tartalmazhatnak tejcukrot, a Liga, és a Delma light 25%-os, (ahogy Önnek is ajánlották) viszont tejmentes így ezek használata javasolt ( mert nem tartalmaz tejet, tojást, szóját és glutént sem).

Ha gyermeke elutasítja a főzeléket, akkor annak hiányát, nyers formában vagy zöldséglével és rostos gyümölcslével átmenetileg pótolhatja. Készíthetjük  habarás nélkül is, akkor a főzelékeket nem szükséges sűríteni: a vízben megfőtt zöldségek turmixolva, elnyomkodva pépes állagúak, ahhoz keverhetünk száraz húsokat (csirkét, borjút, halat), májat, laktózmentes tejfölt, gyümölcsöket. A gyerekek sokszor azt eszik, amit a felnőttek, érdemes együtt leülve főzeléket fogyasztani, először csak kisebb mennyiségben.

Remélem tudtam segíteni! További felmerülő kérdéseire is szívesen válaszolok!

Üdvözlettel,

Sereg Dóra

dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember

A bejegyzés kategóriája: Ételallergia, intolerancia, Önök kérdezték
Kiemelt szavak: , , , , .
Közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.