A tehéntej-allergia diétás kezelése

A táplálékallergia a táplálék (jelen esetben a tehéntejfehérje) vagy táplálék-összetevők által kiváltott specifikus, reprodukálható, adverz tünetegyüttes, amelyben kóros immunológiai reakció mutatható ki. Gyermekkorban a legnagyobb jelentőségű a tehéntejfehérje allergia.

A táplálékallergia a táplálék (jelen esetben a tehéntejfehérje) vagy táplálék-összetevők által kiváltott specifikus, reprodukálható, adverz tünet együttes, amelyben kóros immunológiai reakció mutatható ki. Gyermekkorban a legnagyobb jelentőségű a tehéntejfehérje allergia.

 

Hajlamosító tényezők:

  • a szervezet immunológiai éretlensége
  • idegen fehérje (tehéntejfehérje) korai bevezetése az étrendbe
  • anyatejes táplálás korai elhagyása
  • örökletes (a kialakulás kockázata nő, ha az allergia előfordul első fokú rokonokban),                 atópiás (az immunrendszer fokozott IgE típusú ellenanyagképzése) hajlam.

 

Tünetek:

  • kiütés (csalánkiütés, száj körül jelentkező kiütések, duzzanat, ekcéma)
  • hasmenés
  • hányás
  • hasi fájdalom, haspuffadás
  • ismétlődő hörghurut, tüsszögés
  • asztma
  • alultápláltság
  • ritkán alvászavar, nyugtalanság, fejfájás

 

A diéta célja:

  • A beteg panaszainak a megszüntetése
  • A csecsemő, ill. kisgyermek optimális fejlődésének a biztosítása

 

A diéta lényege:

  • Szigorú tejmentes diéta. Ez azt jelenti, hogy az élelmiszerekben rejtett formában, csak nyommennyiségben jelenlevő tejfehérjétől is tartózkodni kell, mert már ennek is jelentős allergénaktivitása van.
  • A tej helyettesítése tápszerekkel, ill. olyan élelmiszerekkel, amelyek megfelelő mennyiségű kalciumot tartalmaznak.

A nyersanyag-válogatás a tej, ill. a tejfehérje tartalom alapján történik

 

Gabona magvak és őrlemények

A liszt, búzadara, rizs, zabpehely korlátozás nélkül alkalmazható a tejben főtt változatok kivételével. Alkalmazhatók főzve, párolva, szárazon pirítva, önálló ételként vagy más ételek elkészítéséhez egyaránt.

Kenyerek és péksütemények

A kenyerek közül fogyasztásra javasolt termékek: fehér, félbarna és barna kenyerek, burgonyás kenyér, Graham kenyér.(Ezeknél fontos megjegyezni, hogy csak a nem szeletelt, nem csomagolt változat jöhet szóba.). A rozskenyerek készítéséhez az alapanyagon kívül tejet, ill. tejalapú margarint is felhasználhatnak, ezért fogyasztásuk nem javasolt.

A péksütemények közül a vizes zsemle és a vizes kifli fogyasztása javasolt. A többi péksütemény (tejes kifli, sóskifli, szegedi vágott cipó, fonott kalács, kakaós tekercs, puffancs, kuglóf, pogácsafélék stb.) tej, ill. tejadalékot tartalmazhat, ezért ki kell iktatni.

Zöldség, főzelékfélék és gyümölcsök

Hozzájárulnak a szervezet vitamin- és ásványi anyag ellátásához, ezért nagyon fontos, hogy mindennap szerepeljen az étrendben. A zöldségek közül kiemelkedően magas kalcium tartalommal rendelkezik:

Petrezselyem zöld (245 mg/100 mg)

Paraj (133 mg/100 mg)

Sóska (113 mg/100 mg)

A gyümölcsök közül magas kalciumtartalommal rendelkezik a banán (110 mg/100 mg)

A főzelékek, mártások elkészítése során a tej helyettesítésére kiválóan alkalmasak a tejhelyettesítő italok, pl. rizstej, zabtej, szójatej, stb.

Diófélék, olajos magvak: 3 éves kor alatt nem javasoltak!!

Zsiradékok

A korszerű kiegyensúlyozott táplálkozásnak megfelelően az állati eredetű zsiradékokkal szemben a növényi eredetűek kerüljenek előtérbe. A fogyasztásra javasolt tejmentes margarinok a következők: Liga, Delma light, Linco, Linco light. A javasolt zsiradékokból sem előnyös egy-egy étkezésre 5-10 g-nál többet elfogyasztani.

Friss húsok

A fejlődő szervezet fehérjeszükségletének a kielégítésére a sovány húsok (csirke, pulyka, sertés, hal, nyúl) kiválóan alkalmasak. A marhahús és a borjúhús fogyasztása nem javasolt a keresztallergia (a szervezet a különböző fehérjéket azonosként ismeri fel és ezekkel reakcióba lép) veszélye miatt.

A húsipari készítményekben is alkalmaznak állományjavítóként tejport, ezért csak azok a készítmények fogyaszthatók, amelyekről a gyártó cég garanciát vállal, hogy az általa előállított termék tejmentes.

Halak

A halhús fehérjéje teljes értékű, ezért a fehérjeszükséglet fedezésére épp úgy, mint a húsok kiválóan alkalmasak. A halak közül a magas kalcium tartalmú olajos hal (270 mg/100 mg), fogas (210 mg/100 mg) és a busa (130 mg/100 mg) fogyasztásra javasolt.

Tej és tejtermékek

Tehéntej allergiában a tej és tejtermékek nem fogyaszthatók!

Ezek a következők: tej (a kecske és a juhtej sem), aludttej, kakaó, tejeskávé, joghurt, kefir, tejföl, tejszín, pudingok, vaj, majonéz, tejes margarinok (Rama), túrófélék, Túró-Rudi, sajtok.

A tej helyettesítésére kiválóan alkalmasak a tejmentes tápszerek (6 éves korig). Nagyobb gyerekeknél (6 éves kor felett) a szójaitalok, a szójatúró (TOFU), és a szójapudingok jelenthetnek alternatívát, és természetesen a tejhelyettesítő italok és desszertek javasoltak.

Tojás

Heti 3-4 darab javasolt. Ez lehet önálló étel vagy az ételek elkészítésénél segédanyag, pl. főzelék sűrítésére, lazítására, dúsítására.

Burgonya

Tej nélkül elkészítve minden változatban ajánlott.

Fűszerek, ízesítők

Elsősorban a zöld és szárított fűszereket részesítsék előnyben. A leveseknél, főzelékeknél, rakott ételeknél és húsoknál, akik jól tolerálják, használjanak hagymát, fokhagymát, tárkonyt, bazsalikomot, fűszerköményt, babérlevelet, majoránnát, koriandert, sáfrányt, rozmaringot, kakukkfüvet, vasfüvet, szegfűszeget, fahéjat.

Édesipari termékek

Az édesipari termékek is tartalmazhatnak tej, ill. tejszármazékokat, ezért csak a garantáltan tejmentes termékek fogyaszthatók.

A tejfehérje jelenléte többféle módon megjelenhet az ételek címkéin:
tejfehérje, tejpor, casein, K-caseinát, lactosérum, savó, Citopánpor, stb.

 

JAVASOLT ÉTELEK ÉS ITALOK

 

Reggelire és kisétkezésre javasolt italok:

Citromos tea, csipkebogyó tea, banánturmix (tápszerrel,) kakaó (tápszerrel), almalé, limonádé, narancslé, grapefruitlé, paradicsomlé, őszibaracklé, körtelé, szilvalé, sárgabaracklé, sárgarépalé, szójaitalok (6 éves kor felett)

 

Reggelire és kisétkezésre javasolt ételek

Lágy tojás, tükörtojás, jam, méz, sovány gépsonka, sonkakrém, házi készítésű húskrém, és májpástétom, tejmentes virsli, tejmentes felvágott, téliszalámi, vizes kifli, vizes zsemle, burgonyás kenyér Alföldi kenyér, fehér kenyér, félbarna kenyér, gyümölcssaláta

 

Levesek:

Csirke, ill. pulykahúsleves, csontleves, vegyes zöldségleves, zöldbableves, zöldborsóleves, karalábéleves, karfiolleves, paradicsomleves, köménymagleves, tojásleves, sóskaleves, céklaleves, rizsleves, burgonyaleves, gyümölcslevesek tápszerrel habarva.

 

Levesbetétek:

Búzadara, rizs, pirított zsemlekocka, finommetélt, májgombóc, húsgombóc, tojás, csipetke, daragaluska, tarhonya

 

Mártások:

Egyszerű meleg mártások: paradicsom-, sóska-, cékla-, kapor-, zeller-, petrezselyem-, gombapüré mártás.

Gyümölcsmártások: alma-, szilva-, cseresznye-, egres-, meggy-, ribiszke- és vegyes gyümölcsmártás.

A mártások dúsítása során a tejföl helyettesítése az orvos által felírt tápszert alkalmazzuk.

 

Főzelékek, köretek:

Sűrített főzelékek: Burgonyafőzelék paradicsomosan, tejföl nélküli zöldbabfőzelék, zöldborsófőzelék, tök-, paraj-, karalábé-, sárgarépa,- sóska-, saláta-, finomfőzelék.

A főzelékek készítése során a tej helyett tápszert alkalmazzuk!

Sűrítés nélküli főzelékek (angolos, lengyeles főzelékek): spárga-, zöldbab-, zöldborsó-, karfiol-, sárgarépa-, kelbimbó-, gomba-, karalábé-, zellerfőzelék.

A sűrítés nélküli főzelékek készítése során csak tejmentes margarin (pl. Liga) használható!

Burgonyából készült köretek: sós burgonya, zöldpetrezselymes burgonya, héjában sült burgonya, hagymás burgonya.

Cereáliából készülő köretek: párolt rizs, petrezselymes rizs, zöldséges rizs, zöldborsós rizs, pirított búzadara, makaróni, spagetti, galuska.

 

Saláták:

Nyers saláták: fejes saláta, paradicsomsaláta, zelleres almasaláta, céklasaláta, gyümölcssaláta.

 

Tojásételek:

Kemény tojás, lágy tojás, tükörtojás, és rántotta serpenyőben.

 

Húsételek:

Szárnyasokból készülő ételek: csirke becsinált, zöldborsós csirkebecsinált, karfiolos csirkebecsinált, sült csirke (sütőben, grillben, alufóliában,), töltött csirke, párolt csirke, ill. pulykamell, csirkerizottó, petrezselymes rizses csirke, pulykasült.

Sertéshúsból készült ételek: párolt sertésszelet, zöldséges sertésszelet, gombás sertésszelet, Duna sertésszelet, natúr sertésborda, sertésrizottó, sertésvagdalt, tavaszi sertésszelet, zöldborsós sertésragu.

Halakból készülő ételek: főtt hal, zöldséges főtt hal, párolt hal, sült hal.

 

Tészták, édességek:

Gyúrt tészták: diós-, mákos-, ízes metélt, burgonyametélt, szilvás gombóc.

Kevert tészták: palacsinta (tej helyett szódavíz, ill. tápszer) diós-, fahéjas-, kakaós-, ízes-, almás.

Felvert tészták: piskóta, piskótatorta

TILALMAK

 

  • Tej és tejtermékek (tejföl, tejszín, joghurt, joghurthabok, gyümölcsjoghurtok, aludttej, kefir, vaj, ízesített vajkrémek, túróhabok, Túró-Rudi, tejpor
  • Tejet és tejfehérjét tartalmazó élelmiszerek (tejes péksütemények, édesipari vagy cukrász termékek: nápolyi, fagylalt, tejcsokoládé, babapiskóta)
  • Tejet tartalmazó margarinok (pl. Rama, Héra)
  • Marha és borjúhús
  • Húsipari termékek közül, a marhahússal, ill. tejösszetevővel készült termékek (marha párizsi, kenőmájas, stb.)

Herczeg Szilvia

Dietetikus

A bejegyzés kategóriája: Diéta info, Ételallergia, intolerancia, Hasznos tudnivalók
Kiemelt szavak: , .
Közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.